Yandex DNS Barındırma ve E-Posta Kurulumu

Merhaba Arkadaşlar bu makelemizde sizlere DNS Barındırma ve E-Posta sunucularımızı Yandex’e taşıma işlemini anlatacağım.

Yandex Nedir ?

Yandex, Türkiye’deki kullanıcılar ve Türkiye hakkında bilgi arayan herkes için geliştirilmiş, kullanıcılarına İnternet’te aramanın yanı sıra haberler, e-posta gibi birçok farklı İnternet servisi sunan bir arama motoru ve web bilgi portalıdır.

Rusya pazarında ilk sırada ve comScore verilerine göre dünyanın 5. büyük arama motoru olan Yandex, kuruluşundan bu yana 10 yılı aşkın bir süredir %60’a yakın bir pazar payıyla Rusya piyasasındaki lider konumunu korumaktadır. Birkaç yıl önce Ukrayna, Beyaz Rusya ve Kazakistan için de özel portallarını açan Yandex, servislerini başka dillere çevirmekle kalmayıp çalıştığı her ülke için gerçek birer yerel ürün sunmak üzere çaba göstermektedir.

Yukarıdaki yazı yandex’in resmi web sitesinde bulunmaktadır. Bu bölümde Yandex’in Google’a rakip olarak piyasaya girdiğini ve bu piyasada payına düşeceğini fazlasıyla alacağına emin gibi duruyor.

Kısaca Yandex Nedir sorusuna Arama Motorudur demek yerine neden bukadar uzatmış olduğumu makalemizin ilerleyen kısımlarında anlayacaksınız.

Artık Yandex’in bize sunmuş olduğu Mail Barındırma hizmetine giriş yapalım.

Biz sistemciler bir çok alanda kendimizi geliştirmeli ve sorunları en kısa sürede çözmek zorundayız.Artık kurumsal firmaların eposta trafiğini görmemek elde değil ve bunların alt yapısının kurulumu,yönetimi ve maliyeti oldukça yüksek fiyatlarla ve zaman açısından bizi yıpratan konulardan birtanesidir. Bazen E-Posta sorunlarını çözmemiz günlerimizi alabilir.

Bir e-posta sunucusu kurdunuz ve yönetmeye başladınız.

Aşağıdaki maddelerden sorumlusunuz demektir.

 • Mail Sunucusunun Kurulumu
 • Yönetim ve E-Posta Hesapları
 • Yedekleme ve Felaket Senaryolarına Hazırlık
 • Hesap Yönetimi
 • Black List Sorunları
 • Spam Sorunları
 • Dns Yönetimi
 • Lokasyon Değişiklikleri

Yukarıda verdiğim listeye birçok şey eklenebilir. Ama genel olarak eğer bir Mail Hizmeti veriyorsanız yukarıdaki maddelerde çok iyi olmalı ve çıkabilecek sorunlara anında çözüm üretebilmeniz gerekmektedir.

Peki yukarıdaki işleri sizin yerinize Yandex yapsaydı güzel olmazmıydı. Böyle güzel bir hizmeti ücretsiz almak’ta ayrı bir güzellik desek yeridir.

Yandex’in şuan yaptığını Google,Mynet,Hotmail vb firmalarda yapmaktadır. Fakat Google APP Artık ücretli.Zaman içersinde Yandex’de bu konuda bir ücretlendirme yapacaktır. Fakat şuan Yandex’de 50 Alan adı ve her alan adına 1000 Eposta hesabını ücretsiz olarak açabilirsiniz.

Temel Özellikler ;

 • Limitsiz E-Posta Kutusu
 • 1 Alan adı için 1000 E-Posta hesabı açabilme
 • E-posta hesaplarını yönetmek için kullanışlı arayüz (kullanılmayan hesapları bloke etme ve yeni çalışanlar için hesap oluşturma, şifre değiştirme, vb.)
 • E-posta arayüzünde organizasyonunuz için logo oluşturma imkanı.

Yandex’e E-Posta Hesaplarımı nasıl taşırım ?

Hosting Kontrol Panelinizden veya  Domain DNS Yönetimi kısmından MX kayıtlarınızı yandex’e yönlendirmeniz yeterli olacaktır.Ben makalemde WHM Kontrol Paneli üzerinden Yandex’e Mail hesaplarınızı aktarmayı anlatacağım.Bize lazım olacaklar listesi ;

 • Kontrol Paneli şifrelerimiz
 • Yandex Üyelik Bilgilerimiz

Eğer hala yandex’e üye değilseniz. https://passport.yandex.com.tr/passport?mode=register&msg=mail&retpath=https%3A%2F%2Fmail.yandex.com.tr Bu link’ten üyelik alınız.

Üyelik işlemlerimizi tamamladığımıza göre, Yandex’in E-Posta bölümüne girelim.

Kurumlar İçin E-Mail servisine http://kurum.yandex.com.tr bu linkten giriş yapalım.

resim

E-Posta hesaplarını taşımak istediğimiz alan adını yazalım. Benim alan adım www.entegresist.com
Alan adımı yazıp, Alan Adı ekle diyoruz.

resim2

Alan adımızı başarıyla ekledik, yukarıda gelen sayfada aşağıdaki değişiklikleri yapmamız gerektiğini söylüyor.

1-> Alan Adını yandex’e devretmek.
Eğer alan adınızın dns adreslerini dns1.yandex.net , dns2.yandex.net yaparsanız. Alan Adınızı Yandex’in DNS Serverine yönlendirir ve doğal olarak web siteniz çalışmaz. Web sitenizi çalıştırabilmek için Yandex DNS Bölümünden A Kayıtlarımızı web sunucumuza yönlendirmemiz gerekir ki buda bizim için boşuna uğraştırır.

Biz bu makele’de 2.seçeneğimizi seçeceğiz ve sadece MX Kayıtlarımızı Yandex’ taşıyacağız.

Bu işlemler tamamlandıktan sonra ;

Hosting Kontrol Panelimize girip MX kayıtlarımı değiştirmemiz gerekiyor ve alan adımızı doğrulamamız için cname kaydı veya ftp’ye doğrulama dosyası göndermemiz gerekiyor. Ben doğrulama işlemlerini cname kaydı oluşturarak yapıyorum daha çabuk onaylanıyor.

WHM’de mx kayıtlarını değiştirmeyi cPanel ve Whm üzerinden yapabilirsiniz. WHM’de DNS Functions kısmına girelim ve Edit MX Entry menusune tıklayalım.İlgili alan adımızı seçip Edit butonuna tıklayalım.

 resim3

Mx kayıtlarınızı ekranda gördüğünüz gibi ayarlayınız. Yandex’in mx kayıtları aşağıdaki gibidir.

 • Kayıt tipi — MX
 • Veriler — mx.yandex.net.
 • Öncelik — 10

Değişiklikleri kaydettikten sonra Save butonuyla ayarlarımızı kaydedelim.

MX Kayıtlarımızı yönlendirdik sırada Alan adının bize ait olduğunu doğrulamamız gerekiyor bunu isterseni ftp’nize yandex’in size vermiş olduğu isimde bir dosya oluşturup,isterseniz cname kaydı oluşturarak yapabilirsiniz.

Biz makalemizde cname kaydı ile doğrulama yapacağız. Yeni cname kaydı oluşturmak için DNS Functions – Edit DNS Zone bölümüne giriyoruz.

Yandex’in bize vermiş olduğuzu aşağıdaki değerler doğrultusunda CNAME Kaydı oluşturuyoruz.

Alan adınıza bağlı yamail-e0aaddb24330 alt alan adı için, CNAME kaydını mail.yandex.com.tr olarak ayarlayın.

resim4

Ayarlarımızı yukarıdaki şekilde yaptıktan sonra Save butonu ile kaydediyoruz. Doğrulama işlemi için Yandex’in bizden istemiş olduğu cname kaydını başarılı bir şekilde oluşturduk.

Fakat oluşturmamız gereken 2 kayıt daha var. SPF ve Cname kaydı.

SPF kaydımız gönderdiğimiz epostaların bize ait olduğunu doğrulayan kayıttır. Yandex için spf kaydı değerlerini aşağıdaki gibi oluşturuyoruz.

Spf Kaydı değerlerimiz ;

 • Alt etki alanı adı: entegresist.com
 • Kayıt türü: TXT
 • Adres: v=spf1 redirect=_spf.yandex.net
 • Herhangi bir bilgisayar’dan mail.entegresist.com yazıldığında Web Mail’e ulaşabilmek için oluşturacağımız cName kaydının değerleri aşağıdaki gibidir.Alt etki alanı: mail
 • Kayıt türü: CNAME
 • Adres: domain.mail.yandex.net.

resim5

Spf ve cname kaydımızı resimdeki gibi yaptıktan sonra Save butonunu basıp ayarlarımızı kaydedelim.

Artık hosting kontrol panelimizde yapmamız gereken bir ayar kalmadı. Eğer 1. Seçeneği seçmiş olsaydık bu ayarları yapmak zorunda kalmıyacak bütün ayarları yandex otomatik kendisi yapacaktı.

Biz varolan bir web sitemizin sadece Mail sunucularını yandex’e taşımak istediğimiz için sadece MX Kayıtlarını yönlendirmeyi tercih ettik.

Yukarıdaki ayarları kaydettikten sonra http://kurum.yandex.com.tr adresine girdiğimizde Alan adımızı başarıyla doğrulandığını görüyoruz ve MX Kayıtlarımızın yönlenmesini bekliyoruz. Aşağıdaki resimde gördüğünüz bölüme kadar ulaştıysanız bir tebriği hakettiniz. Tebrikler 🙂

resim6

Mx kayıtlarımız yönlenene kadar eposta hesaplarımızı oluşturabiliriz. E-Posta hesabı ekle kısmına tıklayıp eposta hesaplarınızı açabilirsiniz.

resim7

MX Kayıtlarının oturması biraz zaman alabilir. Sabırla bekliyoruz  🙂

resim8

Tebrikler, Maillerinizi Yandex’e başarılı bir şekilde taşıdınız. 🙂

Web Mail’e girmek için http://mail.entegresist.com yazıp giriyoruz.

resim9

Eğer web sitenize yandex mail giriş formu koymak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıyı takip ediniz ;

http://yardim.yandex.com.tr/kurum/access/site.xml

Outlook ve benzeri client yazılımlarıyla erişmek için aşağıdaki bağlantıyı takip ediniz ;

http://yardim.yandex.com.tr/kurum/access/client.xml

Mobil üzerinden Maillerinize erişmek için aşağıdaki bağlantıyı takip ediniz ;

http://mobil.yandex.com.tr/mail/iphone/

Sormak istediğiniz soruları aşağıdaki iletişim bilgilerinden gönderebilir, Site üzerinde yorum veya forumları kullanarak yardım alabilirsiniz.

Twitter : sametyilmaznet
Gmail : sametyilmaznet
Blog : www.sametyilmaz.com.tr

Bu makaleyi pdf olarak görüntülemek istermisiniz ?

Benzer Yazılar

Yorumlar

 • Ergun , 17 Ekim 2013 - 16:29

  Merhaba, yaziniz için teşekkürler gerçekten cok faydali. Bende kendi alan adim için ayarlarimi yandexe gönderdim. MX kaydinida yaptım yanliz posta gönderebildiğin halde alamiyorum. Gelen posta webmailde kaliyor. saniyorum Yandex in aciklamadigi bir kaayit daha değiştirmem gerekiyor,

  Not: Yönlendirmeyi siteden html dosyasıyla yaptım ve alan adim baglandi

  Cevapla
  • Samet YILMAZ , 18 Ekim 2013 - 20:23

   Merhaba;

   Rica ederim. Eğer Mail yandex’in web posta bölümüne düşüyorsa alan adınız bağlanmış ve mailleriniz düzgün çalışıyor demektir. Eğer Outlook vb client yazılımlar ile mail sunucusuna bağlanıyorsanız. Sunucum kimlik doğrulaması gerektiriyor seçeneğini işaretlemelisiniz. Gelen POP3 Sunucu : pop.yandex.ru Giden SMTP Sunucu : smtp.yandex.ru POP3 Port : SSL 995 Giden SMTP Portu : 587 olarak ayarlarsanız hiçbir sorun yaşamazsınız.

   Cevapla
 • Vatandaş Cafer , 12 Şubat 2014 - 14:41

  Kardeş ayrıntılı açıklaman için teşekkürler çok faydalı oldu. Ben ek birşey soracağım DKIM kaydınıda ekleyebilirmisin.

  Bu kaydı hesabınızın DNS’ine ekleyin
  Hostmail._domainkey

  şeklinde bilgi var yandexte.

  WHM den eklerken direkt Hostmail._domainkey yazıp txt olarak yandexin verdiği değerimi yazıyoruz

  yoksa Hostmail._domainkey bunun sonuna domaini fln ekleyecekmiyiz?

  Cevapla
 • Murat , 24 Mart 2014 - 11:38

  Merhaba, öncelikle makale için teşekkür ederim, sadece sizin makaleniz var tam anlatan. Bir sorum var, yazıda belirtmemişsiniz fakat aşağıda verdiğim linkteki resminizde edit dns zone kısmında yeni bir giriş ekliyorsunuz, “mail 14000 domain.yandex……. diye olan kısım” 2.giriş yani. ben onunla birlikte resimdeki gibi yaptığımda hata mesajıyla karşılaşıyorum whmde.. mesaj şu şekilde;

  […] multiple RRs of singleton type.

  Yardımcı olabilir misiniz? Bunun haricinde yandexi doğruladım, yani saırım doğrulandı.. oluşturduğum epostaya hesabının sağındaki ayarlar’a tıklayarak açılan popupta “Kişisel Bilgi” kısmına geliyorum, “Kayıt Tamamlanmadı” diyor.. Acaba mxler yerleşince mi ora tamamlanmış olacak? Onun haricinde başka bir uyarı hata veya negatif mesaj yok..

  Kolay gelsin, takipteyim.

  Cevapla
  • Samet YILMAZ , 24 Mart 2014 - 11:49

   Merhaba ;

   Sanırım bütün ayarları başarıyla tamamlamışsınız. Aynı kayıttan 2 tane açmaya calıştığınız için Multiple hatası kaynaklanmaktadır.Default gelen mail cname kaydını silerseniz kayıtı başarıyla ekleyebilirsiniz. Son olarak intodns.com/alanadiniz.com yaptığınızda herhangi bir hatayla karşılaşmıyorsanız MX Sunucularınız yandex’i gösteriyorsa başarıyla yandex’e geçmişşinizdir.

   Cevapla
   • Murat , 25 Mart 2014 - 18:45

    Dediğiniz gibi önceden zaten mail isminde cname kaydı varmış, onun adresini domain.mail.yandex.net. şeklinde değiştirdim, diğer ayarlarımı da dün yaptığım için anında aktif oldu. Verdiğiniz adresten de teyit ettim dnsleri. Sonuç: her şey çok güzel teşekkür ederim 🙂

    Cevapla
 • Volkan , 11 Mayıs 2014 - 20:50

  Bilgiler için teşekkürler, kurumlardan alınmış bir mail adresini WordPress iletişim formunda çalıştıramadım. wp-smtp ve contact form 7 eklentisi kullanıyorum. Teşekkürler

  Cevapla
 • Ayhan Eray , 12 Mayıs 2014 - 22:46

  Merhaba,
  Alan adını direkt olarak yandexe aktarmak ve sonra alan adını yönlendirmek istiyorum. Bu seçenekte A kaydından bahsetmişsiniz. Bu konuda biraz detay alabilir miyim?
  Teşekkürler…

  Cevapla
  • Samet YILMAZ , 13 Mayıs 2014 - 01:21

   Eğer alan adınızın dns adreslerini yandex’e yönlendirirseniz.Web sitenizin çalışabilmesi için Host A ve www cname kaydını web sunucunuza yönlendirmeniz gerekir.

   Cevapla
 • tashift , 02 Temmuz 2014 - 16:00

  Hocam bir türlü MX onayını alamıyorum. Herşey doğru fakat onay vermiyor. Lütfen yardımcı olun.

  Cevapla
 • Tugrul Karayel , 05 Temmuz 2014 - 06:59

  Hocam ellerine saglik makaleni takip ederek gecisi yaptim.. Tesekkurler..

  Cevapla
 • Sinan , 14 Temmuz 2014 - 12:25

  Merhabalar, spf kaydını bu şekilde girince v=spf1 redirect=_spf.yandex.net kayıtlarda sadece v=spf1 olarak görünüyor ancak “v=spf1 redirect=_spf.yandex.net” tırnaklı şekilde yapınca http://prntscr.com/42jfen bu şekilde görünüyor. Tırnaklı olmasının herhangi bir zararı varmıdır yada bu şekilde çalışır mı. Mail gönderirken spama düşüyor.

  Cevapla
 • Tansu Öztürk , 18 Temmuz 2014 - 02:06

  Merhabalar; paylaşımınız için sağolun. Söylediğiniz gibi siteyi doğruladım sanırım spf ve dkim detaylarını da girdim (yada ben öyle sanıyorum.) Fakat hala spama düşüyor. auth-report@appmaildev.com attığım mail sonucunda gelen raporda SPF result: Fail; DomainKey result: none (no signature); DKIM result: none (no signature); sonuçlarını alıyorum. Yardımcı olabilir misniz acaba..? Gerekirse sunucu şifrelerini de verebilirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 • Hecatomb , 02 Ekim 2014 - 07:12

  Selamlar, yandexin mx ayarları için dyndns içerisine girilecek metin halinde kayıt nasıl oluyor biliyor musunuz?

  Cevapla
 • Hakan ARSLAN , 17 Kasım 2014 - 07:35

  Merhaba, öncelikle güzel anlatım için teşekkürler yalnız bir hatanızı düzeltmek isterim “Eğer alan adınızın dns adreslerini dns1.yandex.net , dns2.yandex.net yaparsanız. Alan Adınızı Yandex’in DNS Serverine yönlendirir ve doğal olarak web siteniz çalışmaz. ” şöyle bir bilgi vermişsiniz, fakat ns adreslerini yönlendirdiğinizde siteniz yine çalışacaktır. Nasıl olduğunu bende bilmiyorum ama en basit yolu bu ve sitemiz de yine aynı şekilde sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Benim sitemi whois sorgulama ile kontrol edebilirsiniz.

  Cevapla
  • Samet YILMAZ , 20 Kasım 2014 - 17:10

   Merhaba Hakan,

   Eğer sen dnsleri yönlendirdikten sonra hiç bir ayar yapmadan siten çalışıyorsa o zaman yandex arkaplanda bir proses calistirip mevcut a kayıtlarını ve cname kayıtlarını kendi dns sunucularına taşıyordur.!Ama ben makaleyi yazarken host a ve cname kayıtlarını kendiniz girmeniz gerekiyordu. Bakınız kendi sitenizde dns olarak yandex’i göstermekte ve host a kayıtları 188.132.231.138 ip adresine sahip cpanel sunucularını göstermektedir.

   Cevapla
 • Serdar , 25 Kasım 2014 - 01:32

  Anlatım çok güzel çok başarılı ancak çok merak ettiğim cevabını net olarak bulamadığım bir sorum var. Bu konuda deneyiminiz varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim..

  Her webmaster gibi ekonomik fiyatlara reseller hesabı kullanmaktayım bu güne kadar kullandığım tüm reseller hesapları paylaşımlı oldukları için aynı serverde barındırılar 200-300 sitenin bazılarının virüslü olması, spam mail gönderimi yapması v.b olası sebepler ile ortak İP adresinin Blacklist e düşmesi ve gönderilen maillerin sürekli olarak engellenmesi ve gönderilememsi örnek: hata konusu ” Mail delivery failed: returning message to sender ”

  Kıssadan hisse sanırım anlatabildim sorunumu Yandex MX kayıtlarının kullanımı ile ilgili olarak mail gönderim ve alma gibi sorunlarımızı çözüme kavuşturabiliyormuyuz??

  Teşekkürler;
  Başarılar;

  Cevapla
 • Ferhat , 21 Haziran 2015 - 12:28

  Tüm anlatılanları tek tek adım adım yapmama rağmen alan adım onaylanmıyor sebebi ne olabilir ?

  Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


dört + üç =

Arama
RSS
Beni yukari isinla