Whm/Cpanel Kurulumu – Bölüm 2

Kurulum yapmadan önce Cpanel için ilk ayarlar ve sistem gereksinimlerinizi http://sametyilmaz.com.tr/?p=418 bu makalemizden kontrol ettikten sonra kurulama geçiş yapabiliriz.

Sunucumuza Puty veya diğer SSH Client yazılımlarıyla root olarak bağlanalım.

# cd /home ( Home dizinine giriş yapalım,home dizini yok ise otomatik olarak oluşacaktır. )

# wget -n http://layer1.cpanel.net/latest ( Whm/Cpanel son sürüm dosyalarını indirmek için bu komutu uygulayalım )

# sh latest ( Bu komut ile WHM Cpanel kurulumuna başlayalım )

Kurulum yaklaşık 2 saat sürebilmektedir. Bu süre içersinde sabırlı bir şekilde bekleyelim. Kurulum tamamlandıktan sonra sunucumuzu reboot edelim

# reboot

Sunucumuz açıldıktan sonra http://ipadresi:2086 yazarak Whm Web Hosting Kontrol paneline giriş yapalım.

Giriş için kullanıcı adı ve şifreniz SSH Root kullanıcısı ile aynıdır.

Giriş işlemini tamamladıktan sonra gelen bu sayfada Kullanım ve Lisans sözleşmesini ” I Agree ” kabul ederek 2. Adıma geçelim.

Server Contact EMail : Bu bölüme yazacağınız mail adresine Sistemde oluşabilecek sorunlarda ve yeni açılan hosting hesaplarıyla ilgili bilgi maili gönderecektir.

Sms ile bilgilendirmek için Server Contact Sms Address eklentiside mevcut. Biz sadece E-Mail kısmını doldurarak ilerliyoruz.

Hostname kısmına sunucumuz için belirlediğimiz hostname yazalim. Benim hostname adresim ” Linux.Sametyilmaz.com.tr “

Benim şuan sunucuma belirlediğim Dns adresleri 8.8.8.8 , 8.8.4.4 bunlara ek olarak Third resolver dns adresi ekleyebiliriz. Ben bu alan’a başka bir dns adresi eklemeyi gerekli duymadığım için boş bırakıyorum.

Main Network/Ethernet Device

Bu bölümde herhangi bir değişiklik yapmıyorum. Sunucumun üzerinde 1 tane ethernet kartı var ve onu otomatik olarak seçti.

Save & Go Step 3 diyerek Kurulum 3.Etabına geçiş yapıyorum.

Bu bölümde istersek yeni bir ip adresi ekleyebiliriz. Aşağıda Current IP Addresses kısmında şuanda tanımlı olan ip adreslerini görebiliyoruz.

Herhangi bir değişiklik yapmadan Kurulumun 4.Etabına geçiş yapıyorum.

Bu bölümde Sunucumuz için kullanacağımız Dns yazılımını seçiyoruz. Ben BIND kullanmayı tercih ediyorum. Bir kaç arkadaşım MyDNS konusunda iyi yorumlar yapsada ben Bind konusunda tecrübeli olduğum için kurulumda BIND Dns seçimini yapıyorum.

Bu bölümde Sunucumuz için kullanacağımız NameServer adresleri ve bu ns adreslerine karsılık gelecek olan A Kayıtlarının oluşturulmasını sağlıyoruz.

Add A Entries for Nameserver & Hostname ns1.sametyilmaz.com.tr ve ns2.sametyilmaz.com.tr Nameserverlarına karşılık gelecek olan A Kayıtlarının oluşması için karşılarına sunucumuzun ip adresini yazip. Save & Go to Step 5 butonuyla kurulumun 5.etabına geçiş yapıyoruz

Kurulum bu aşamasına kadar yapmış olduğumuz değişiklikleri tamamlıyor. Whm için BİND Dns’i yapılandırıyor ve ilgili A Kayıtlarını ekliyor.


Kurulumuzun bu aşamasında Sunucumuz için kullanacağımız FTP Server seçimini yapıyoruz. Ben default kurulum ile gelen Pure FTPD serveri seçiyorum.


Bu bölümde Mail Server seçimizi yapıyoruz. Ben kurulum ile default olarak Dovecot Mail Server’i seçiyorum. Eğer mail server kullanmayacaksanız Disabled edebiliriz.

 

Sunucumuzdaki Disk kota yönetimini izlemek istersek Use file system quatos seçimini yaparak Kurulumu bitiriyoruz.

Tebrikler , Whm Cpanel kurulumunu başarılı bir şekilde tamamladık.

Kurulum sonrasında Sunucumuzda bir takım güvenlik ayarları ve optimizasyon yapmamız gerekmektedir. Bir sonraki makalemizde Whm Cpanel kurulum sonrası Performans ve Güvenlik ayarlarını yazacağım inşallah.

Keyifli Çalışmalar.

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


altı + dört =

Arama
RSS
Beni yukari isinla