• Şuradasınız
  • Anasayfa
  • Linux
  • Shell Scripting – if else kullanımı

Shell Scripting – if else kullanımı

Merhabalar ;

Bu aralar pfSense için yazilimlar geliştirirken aynı zamanda ufak ufak makaleler hazırlayıp sizlerlede paylaşmaya karar verdim.Bir makale serisi olmasa da zamanla Shell Scripting konusunda daha fazla makaleye yer vermeyece calısacagim.

Öncelikle şöyle bir mantık yürütelim.Ben burada network servisini restart ediyorum ve komut başarıyla uygulanmıssa başarıyla uygulanmıştır diye mesaj basıyorum.Eğer uygulanmamıssa uygulanmamıstır diye mesaj basıyorum.

Linux türevlerinde eğer bir önceki komutun çalışıp çalışıp çalışmadığını öğrenmek isterseniz aşağıdaki komutu koşturursunuz.

echo $?

Yukarıdaki komutu koşturduğunuzda bir rakam çıktısı alırsınız.Eğer bu rakam 0’sa koşturduğunuz komut başarıyla çalışmıştır.Eğer 0’dan başka bir rakamsa komutunuzun çalışmadığını anlamanız gerekir.Bizde bu mantığı kullanarak bir bash script hazirlayip if else ile komutumuzun calısıp calısmadigini ekrana yazdıracağız.

#!/bin/sh

#Network servisini yeniden baslatiyoruz.

service network restart

# Eğer $? değeri 0'a eşitse "echo "Servis basariyla yeniden baslatildi.!" ekrana yaz.
if [ "$?" == "0" ]; then
	echo "Servis basariyla yeniden baslatildi.!"
#Eger 0'a eşit değilse ekrana çalıştırılamadı diye yaz.!
else  
	echo "Komut calistirilamadi. Kontrol ediniz.!"
fi

echo komutu ekrana yazı yazdırmanızı sağlayan komut olduğunu bildiğinizi varsayıyorum .

Bir başka makalede görüşmek üzere…

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


+ altı = yedi

Arama
RSS
Beni yukari isinla