Plesk Automation Service Node Ekleme (Agent Sunucu Kurulumu)

Merhabalar bir önceki makalemizde Cloud Hosted hizmeti vermemizi sağlayan Parallels Plesk Automation Kurulumunu anlatmıştım. Bu makalemizde Magamanent Node üzerinde yeni service node nasıl eklenir.Yani Türkçesiyle Agent sunucu ekleme işlemlerini sırasıyla yapacağız.

Bu makaleyi yazarken, Plesk’in 90 gün olarak sunduğu product key isteme sayfası çalışmamaktaydı.Bende twitter’dan Parallels yöneticileriyle iletişime geçip mail yoluyla demo key isteğinden bulundum. Sağolsunlar onlardan kısa bir sürede bu isteğimi yerine getirip lisanslarımı gönderdiler.Eğer sizde lisansına ulaşamazsanız ppa@parallels.com adresine mail atmanız gerekmektedir.

Yeni oluşturacağınız service node listesi aşağıdaki gibidir.

 

Apache web server Apache-based web server with support for a number of scripting languages Unix
Apache web server / DNS server Apache-based web server combined with BIND-based DNS server Unix
Apache web server / MySQL database server Apache-based web server combined with MySQL-based database server Unix
Apache web server / Postfix mail server Apache-based web server combined with Postfix-based mail server Unix
Apache web server / Postfix mail server / DNS server Apache-based web server combined with Postfix-based mail server and BIND-based DNS server Unix
Apache web server / Postfix mail server / MySQL database server Apache-based web server combined with Postfix-based mail server and MySQL-based database server Unix
Apache web server / Postfix mail server / MySQL database server / PostgreSQL database server Apache-based web server combined with Postfix-based mail server, MySQL-based and PostgreSQL-based database servers Unix
Apache web server / PostgreSQL database server Apache-based web server combined with PostgreSQL-based database server Unix
Backup server Dedicated Linux FTP server (ProFTPD-based) used for storing system backups Unix
Billing Server with Parallels Plesk Automation Billing Unix
DNS server BIND-based DNS server Unix
External mail server (Linux) Linux mail server with an arbitrary MTA. You need to create and register a special APS connector app before adding such a node. Unix
External mail server (Windows) Windows mail server with an arbitrary MTA. You need to create and register a special APS connector app before adding such a node. Windows
IIS web server IIS-based web server with support for a number of scripting languages Windows
IIS web server / MS SQL Server 2008 database server IIS-based web server combined with Microsoft SQL Server 2008 – based database server Windows
MS SQL Server 2008 database server Microsoft SQL Server 2008 – based database server Windows
MySQL database server MySQL-based database server Unix
Postfix mail server Postfix-based mail server Unix
Postfix mail server / DNS server Postfix-based mail server combined with BIND-based DNS server Unix
PostgreSQL database server PostgreSQL-based database server Unix
SmarterMail mail server SmarterMail-based mail server. You need to install and configure SmarterMail before adding a service node with it. Windows
Webmail server Server with the Horde and Roundcube webmail software. Unix

Gördüğünüz gibi MySQL,MSSQL,PostgreSQL,Apache,IIS,Mail Server(Smarter,Postfix) Backup server gibi desteklediği ürünleri görebiliyorsunuz. Burada Plesk’in default olarak gelen QMail server desteklememesini çözebilmiş değilim. Bir bildikleri vardır diyeceğim ama bir MaestroPanel değil hala benim gözümde . : )

Lafı daha fazla uzatmadan PPA Managament Node panelinize bağlanın. Önünüze gelen ekranda sol tarafta bulunan menülerden Infrastructure menüsünü genişletin ve Services Node segmentine tıklayın.
ppa01


Gördüğünüz gibi şuan agent’ın kurulu olduğu sunucuları listeleyebiliyoruz.İçine girip agent ile ilgili bir çok konfigurasyon yapabilirsiniz. Apache,MySQL artık hangi görevi üstlenmişse agent o görev hakkında özelleştiremeler yapabilirsiniz.

Biz yeni bir sunucu ekleyeceğimiz için Add New Node butonuna tıklıyoruz.

ppa02
Ekran’da gördüğünüz gibi bu agent hangi rolü üstlenecekse onu seçiyorsunuz ve Next ile ilerliyorsunuz. Resim’de sadece örnek olması açısından %40’lık bir bölümü aldım.Liste aşağıya doğru inmektedir. : ) Bana sorarsanız burası daha özelleştirilebilir yapılabilirdi. Mesela servisleri tek tek seçmek daha sağlıklı olurdu.

Apache Web Server seçeneğini seçiyoruz ve bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

ppa04
Sonraki aşama’da rollerin ve agent’in kurulumunun tamamlanaması için SSH bilgilerini bizden istemektedir. Password yerine eğer bir Private Key oluşturduysanız o şekilde de kurulumu tamamlayabilirsiniz. Ben SSH root kullanıcısının bilgilerini yazarak ilerleyeceğim.

Host bölümüne sunucuzun ip adresini yazıyoruz. (Eğer hostname ip adresinizi gösteriyorsa onuda yazabilirsiniz tabiki : ) )

Login olarak root hesabını belirtiyoruz ve şifremizi yazıp Next ile bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

ppa05
Bağlantı başarılı bir şekilde gerçekleşirse önüne gelen ekran’da Sunucu Platform bilgisi,Hostname ve sunucu üzernde kullanılan ip adresleri ve isterseniz hostname değişikliği yapabileceğiniz bir bölüm. Eper Specify custom hostname seçeneğini işaretlerseniz hostname tanımlayabileceğiniz bir ekranla karşılasırsınız.Next diyoruz ve kurulumu başlatıyoruz.

ppa06

Kurulum başladıktan sonra Operations->Task bölümünden agentlere yapılan işlemler monitoring edebiliriz.Monitoring’den tarzım ne gibi yapılandırmalar yapıyor aggent başarılı bir şekilde kuruldu mu kurulmadı mı ? Agent’in kurulması için görevi tekrar startlayabilirsiniz.

Bu işlem tamamlandıktan sonra Infrastructure bölümünden Service Nodes bölümünden eklenen agent sunucuzunda çeşitli ayarlar yapılandırabilirsiniiz. Diğer servislern kurulumu ve PPA ile hosted hizmetinin verilmesine kadar elimden geldiiğince yazmaya çalışacağım.

Notlar ;

– Agent kurulumu yapılacak olan sunucuda Selinux ve iptables kapalı olması gerekmektedir.İptables kapatmak yerine ilgili portlara nat işlemide uygulanabilir.
– Agent üzerinde belirlemiş olduğunuz hostname kaydinin kendisini gösteriyor olması gerekiyor.Eğer Plesk Agent ilgili hostname’i çözümleyemezse kurulumu başarıyla tamamlayamayacaktır. 
– Agent yüklerken hatalarla karşılaşırsanız Operations -> Task bölümünde kuytuktaki işlemin detaylarına bakarak sorunun neden kaynaklandığını öğrenebilirsiniz.

 

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


+ dört = altı

Arama
RSS
Beni yukari isinla