PFSense Ülke IP Bloğu Engelleme

Merhabalar ;

PFSense üzerinde Dünya da kullanılan diğer ülkelerin ip bloklarının nasıl bloklanacağını anlatacağım.Bunu aslında Firewall -> Rules bölümünden yapabiliriz ama Ülkelerin ip aralıklarını bulmak alias olarak eklemek falan sizi haddinden fazla uğraştıracaktır. Onun için biz bir Modül kurarak işlemlerimizi daha kısa sürede tamamlayacağız.

Eğer gelişmiş bir engelleme yapmak isterseniz size PFblocker öneririm. Inbound ve Outbound olarak engellemeleri daha gelişmiş bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Ama biz işimizi daha basit ve kısa bir şekilde bitirebilmek adına Country Block modülünü kullanacağız. Yükleme işlemlerini başlatmak için ;

System ->Package Manager menüsüne giriş yapın ve Available segmentine geçin.Country Block isimli paketin yükleme işlemini tamamlayın.

countryblock

Yükleme işlemleri tamamlandıktan sonra Firewall -> Country Block menüsüne giriş yapın.

countryblock2

Öncelikle Country Block servisinin çalışması için ”  Enable Country Block” seçeneğini işaretleyin ve Save diyerek ayarlarınızı kaydedin.(Resim’de çıkmamıs : =) )

IP Aralığını engelleme istediğiniz ülkeleri seçin ve Commit Countiries butonuna tıklayın arkasından Save/Update ile ayarlarınızı kaydedin.

countryblock3Default olarak Inbound blokluyor eğer siz Outbound blok koymak istiyorsanız (İçeriden dışarıya çıkışlar) seçeneği işaretlebilir isterseniz log tutmasınıda sağlayabilirsiniz.

White List bölümünden ıp aralığını bloklamak istemediğin blokları belirtebilirsiniz.

Interface kısmından etkilenecek networkleri seçebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


+ sekiz = oniki

Arama
RSS
Beni yukari isinla