pfSense Kurulum Medyası Hazırlama (USB)

Güncel pfSense sürümünü indirmek için her zaman resmi pfSense sitesini tercih etmelisiniz. Özellikle, son zamanlar ISO dosyalarının içeriğiyle oynanarak farklı linkler üzerinden sunulmakta ve ileriye dönük güvenlik açıklarına sebebiyet vermektedir.

Kurulumu CD veya USB ile gerçekleştirebilirsiniz. Kurulum medyasını indirmek için aşağıdaki linki kullanın.

https://www.pfsense.org/download/

Architecture (mimari): pfSense artık sadece 64 bit ve netgate cihazları için dağıtım çıkarmaktadır. Eğer 64 bit desteklemeyen bir donanım kullanıyorsanız pfSense kurulumu gerçekleştiremezsiniz. Onun için donanımlarınızın 64 bit işletim sistemlerini desteklediğinden emin olmalısınız.

Biz mimari olarak amd64 seçiyoruz.

Installer olarak iki seçenek gelmektedir. CD ve Memstick Usb, siz CD ile kurulum gerçekleştirecekseniz CD imajını indirip PowerISO,UltraISO,Nero gibi yazılımlar CD yazdırıp kurulum medyanızı hazırlayabilirsiniz. Biz bu makale’de pfSense için USB Memstick hazırlayacağız.

Eğer kurulumu bir monitör aracalığıyla gerçekleştirecekseniz, Console olarak VGA seçmelisiniz. Eğer Seri Konsol kablosu ile bir kurulum gerçekleştiriyorsanız “console” seçeneği “serial” olmalıdır. Biz vga aracılığıyla cihaza pfSense kuracağımız için vga seçip Download butonuna tıklıyoruz.

USB için indirdiğiniz imaj dosyasını aşağıdaki programlardan biriyle veya bunlara benzer 3.party yazılımlar ile USB yazdırabilirsiniz.

Ben bu işlem için Rufus tercih ediyorum, zaman zaman PhyDiskWrite kullandığımda oluyor.

Makale’de Rufus ile pfSense USB kurulum medyası hazırlayacağımız için Rufus üzerindeki ayarlarıda gösterip, makaleyi sonlandıracağız.

Rufus indirmek için : https://rufus.ie/

Sıkıştırılmış *.tar.gz dosyasını Winrar,7zip ile çıkartın.

USB belleğinizi seçin, akabinde indirdiğiniz *.img dosyasınızı seçin ve Başlat butonuyla pfSense USB medya kurulum aygıtını hazırlayın. Daha sonra cihazınızı USB’den boot ederek, pfSense kurulumuna başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir