PfSense Bandwidth Limitlendirme

PFSense Bandwidth Limitlendirme

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde PFSense üzerinde kullanıcılarımızın internet hızlarını kısıtlayacağız.

Bu limitlendirmeyi bütün herkese uygulayabileceğimiz gibi isterseniz  alias tanımlayarak istediğiniz kullanıcılarada uygulayabilirsiniz.

Ben makalemizde bir alias oluşturacağım ve o aliasta tanımlı olan ip adreslerine Bandwidh limitlendirmesi yapacağım.

Öncelikle -> Firewall – > Rules bölümüne geçiş yapıp 1 adet Alias alias tanımlıyorum.

bandwith

Alias oluşturma işlemimiz bittikten sonra menüden  -> Firewall: Traffic Shaper bölümüne giriyoruz ve Limiter segmentine geçiyoruz.

bandwith2

Create new limiter butonuna tıklıyoruz.

bandwith3

Açılan bölümde Limiter ismi tanımlıyoruz.Bunu Rules kısmında kullanacağımız için bandwith değerini kullanarak isim girmenizde fayda var. 2MbpsDown olarak belirliyorum.

Kullanıcılara 2 Mbps download vereceğim için Bandwidth bölümüne “ 2 “ yazıyoruz. BW Type olarak Mbps seçiyoruz. Eğer Gb,Kb cinsinden  bir değer girmek isterseniz BW Type değiştirebilirsiniz.

Mask bölümünü “ Source addresses “ olarak seçiyoruz.

Description bölümüne isterseniz bir açıklama girebilirsiniz.

Limiteri oluşturmak için “ Save “ butonuyla kaydediyoruz. Download için bir limiter oluşturmuş olduk. Eğer upload hızınıda limitlendirme  yapmak istiyorsanız Upload içinde bir limiter oluşturuyoruz.

bandwith4

Gördüğünüz gibi yukarıda 2 adet Limit tanımladık. Upload olarak 1 Mbps,Download olarak 2 Mbps limitlendirme paketlerimizi oluşturduk.

Şimdi bu limitlendirmelerin çalışması için Firewall -> Rules -> LAN  segmentinde  bir kural oluşturmamız gerekmektedir.

bandwith5

bandwith6

Kuralımızda Source kısmına oluşturmuş olduğumuz Alias’ı tanımlıyoruz. Bu sayede sadece Alias’ta tanımlı olan kullanıcılar etkilenecek.
Sayfayı biraz aşağıya indirdiğimizde In/Out kısmında Limited bölümünde oluşturmuş olduğumuz bandwith limitlerini görmekteyiz. IN ve OUT için oluşturmuş olduğumuz Bandwith değerlerini  seçip save butonuyla ayarlarımızı kaydediyoruz.

Not : Bu kuralın Default allow LAN to any kuralının üstünde olması gerekmektedir. Aksi taktirde limitlendirme çalışmayacaktır..

PFSense üzerinde Bandwith limitlendirmesini bu şekilde yapabilirsiniz.Kuralı kendinize göre özelleştirebilir bazı kullanıcılara limitsiz internet hattı tanımlayabilirsiniz.Tamamen sizin hayal gücünüze kalmış bir şey : )

Şimdi internet hızımızı test edelim.

bandwith7

Gördüğünüz gibi kuralımız sağlıklı bir şekilde çalışmaktadır.

Başka bir makalede görüşmek üzere umarım size yardımcı olmuştur.

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


+ dokuz = onyedi

Arama
RSS
Beni yukari isinla