Parallels Plesk Automation Kurulumu

Merhabalar ;

Ne zamandır bir fırsat bulup test aşamalarına başlayamadığım Parallels’in ürünü olan Plesk Automation’un kurulum adımlarını sizlerle paylaşacağım. Şuan nasıl çalıştığı ve izlenimlerim hakkında size bir detaylı bir bilgi sunamayacağım ama yakın bir zamanda konuyla ilgili güzel bir makale yayınlamayı düşünüyorum.

Plesk Automation Nedir ?

Büyüyen şirketlerin, artık günümüz teknolojisi ile merkezi bir yönetim sağlaması kaçınılmaz bir gerçektir. Ölçeklenebilir bir yapı, birden fazla sunucuyu tek panel üzerinden yönetim kolaylığı ve olağan üstü kullanıbilirlik sağlanabilmesi için Plesk Automation tarzı yazılımlar kullanmaktadırlar. İsmini vermek istemediğim bir kaç firma şuan Plesk Automation kullanıyor ama ne kadar sağlıklı orası ilerleyen zamanlarda anlaşılacak bir durum.Şuan için bu konuda söyleyebilecek birşeyim yok malesef. Şuan Automation rakipleri olarak, MaestroPanel,Dotnet Panel ve şuan aklıma gelmeyen bir kaç panel daha olduğunuda söylemeden geçmeyelim. Yalnız bu konuda PPA kullanmadan önce Türk yapımı olan MaestroPanel’i test etmenizi şiddetle öneriyorum.

Plesk Automation sadece Linux sunucular üzerinde çalışır . Lisanslama şekli kullanacağınız sunucular için Plesk Lisansı(Dedicated Unlimited) almanız gerekmektedir.Managament Node lisansıda şuan son kullanıcı fiyatı 79 Usd / Aylık olarak gözükmektedir. En azından ben bu yazıyı yazarken öyleydi. : )

Detaylı bilgi için ;

http://www.parallels.com/products/plesk-automation/how-to-buy/

90 Günlük Deneme Lisansı almak isterseniz aşağıdaki adresten Get a free 90-day trial key seçeneğine tıklayın.

http://www.parallels.com/products/plesk-automation/downloads/

Sistem Gereksinimlerine bakalım ;

Management Node Requirements

Operating Systems:

 • CentOS 5
 • RedHat Enterprise Linux 5

Memory: 2GB (4GB Recommended)

Disk Space: 10GB free

Service Node Requirements

Operating Systems:

 • CentOS 6
 • CentOS 5
 • RedHat Enterprise Linux 6
 • RedHat Enterprise Linux 5
 • Windows Server 2008 R2
 • Windows Server 2008

Memory: 1GB

Disk Space: 10GB free + space for customer content

Detaylı ve  Agent sunucular için detaylı sistem gereksinimleri için burayı takip ediniz ;
http://www.parallels.com/products/plesk-automation/requirements/

 

Servis sunucuları olarak desteklediği işletim sistemleri windows ve linux türevleri olarak 3 çeşit işletim sistemini desteklemektedir. Managament Node şuan windows üzerinde çalışmıyor ve windows üzerinde koşturacaklarınıda hiç zannetmiyorum. Sadece RedHat ve CentOS 5 üzerinde çalıştığını ifade etmişler. 🙂 Bu arada Service Node sunucuları bölümünde Windows Server 2012 R2 serisinin olmamasını büyük bir eksiklik olarak görmekteyim. Bildiğiniz üzere IIS 8 ve SQL Server 2012 R2 ile beraber %40’lık gözle görülür bir performans söz konusuyken PPA’nın bu konuda çalışma yapmaması şaşırtıcı.! Belki’de çalışır denemek lazım ama ne kadar sağlıklı olduğu ayrı bir tartışma konusu. : )

PPA Kurulumu yapabilmemiz için Centos 5 veya Redhat 5 işletim sistemine sahip olmanız gerekiyor.Bütün güncelleştirmeleri yapmanızı şiddetle öneriyorum.

yum update

Sistemin örnek bir diyagramına ve çalışma yapısına bakalım ;

ppa

Linux tarafında node desteği bence büyük bir avantaj rakiplerinden bir adım önde gözüküyor..
Hatırlamakta fayda var, PPA kurulumunu tamamlayabilmeniz için yaklaşık 3-4 saat gibi bir zamana ihtiyacınız var ben bu makaleyi yazarken aynı zamanda arka tarafta kurulumu devam etmektedir.Bunuda göz önünde bulundurarak ürün seçimi ve kaynak kullanımın ne kadar artacağı konusunda daha doğru bir seçim yapmanızda size yardımcı olacaktır.PPA’yı kötülemiş gibi mi olduk ? Managament Node’un 3-4 saat gibi bir sürede kurulması ve kurulduktan sonra ayarlarıyla beraber 6 saat gibi büyük bir zamanı alması sizce de büyük bir zaman kaybı değilmidir. ? Düşündüklerimde haksızsam bunu açıkca dile getirmenizi isterim.

Neyse daha fazla geyik yapmadan yavaş yavaş kurulum aşamalarına geçelim.

Kurulumun başarılı bir şekilde başlayabilmesi için sunucunuzda tanımlı olan hostname’in sizin sunucuzun ip adresine bakıyor olması gerekir.Host dosyasını düzenleyerek bunu sağlayalım.

nano /etc/hosts

Aşağıdaki şekilde bir kayıt girip dosyayı kaydedip çıkın.

192.168.1.100 ppa ppa.siteadi.com ppa

Installer dosyamızı download ediyoruz.

wget http://download1.parallels.net/ppa/ppa_installer

Dosyamızın çalışabilmesi için yetki veriyoruz.

chmod 777 ppa_installer

Kurulumu başlatıyoruz

 ./ppa_installer --password sifreniz --admin_email sametyilmaznet@gmail.com

Standart kurulum yönergeleri bu şekildedir. Ama resolver ile ilgili sorun yaşarsanız aşağıdaki şekilde managament node ip adresini belirterek kurulumuda başlatırsanız herhangi bir hatayla karşılaşmazsınız.

 ./ppa_installer --password --admin_email --ip

Kurulum tamamlandıktan sonra aşağıdaki şekilde bir mesajla karşılacasaksınız.

CONGRATULATIONS!
Parallels Plesk Automation was successfully installed.
To complete system configuration, please proceed to URL: https://192.168.1.100:8443/

Use the 'admin' username and the password you specified during the installation.

======================================================================

Parallels Automation panele erişmek için https://192.168.1.100:8443 adresini takip ediniz.Kullanıcı adı admin’dir şifre’de kurulum komutunda belirlediğiniz şifreyle Parallels Plesk Automationa sorunsuz bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Ayrıca PPA Sürümünüz eskiyse güncellemek için aşağıdaki komutları uygulayabilirsiniz.

wget http://download1.parallels.net/ppa/ppa_upgrade
chmod +x ppa_upgrade
./ppa_upgrade --upgrade

Giriş yaptıktan sonra bizleri karşılayan ekran.
ppaimages

Girişi tamamladıktan sonra Managament Node için lisanslama işleminiz yapmanız gerekiyor, Lisanslamayı tamamladıktan sonra diğer adımları yapılandırmaya geçebilirsiniz.

İlerleyen zamanlarda Sunucu Ekleme,Servis Planları vb konulara zaman ayırmaya çalışacağım.

Şimdilik bu kadar, ama bir tavsiyem var Winamp kurar gibi bir Cloud Hosted panel kurmak yerine PPA seçmek biraz fantezi olacağını düşünüyorum. : )

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


+ üç = yedi

Arama
RSS
Beni yukari isinla