• Şuradasınız
  • Anasayfa
  • pfSense
  • ipucu : pfSense dhcp Leases cihazları görüntülememe sorunu

ipucu : pfSense dhcp Leases cihazları görüntülememe sorunu

Bu aralar forumlarda da sık sık önüme çıkıyor dhcp leases bölümünde ip almış cihazları görüntüleyemiyorum veya pfSense üzerinde dhcp rezervasyon diğer adıyla static mapping yaptığım istemciler gözükmüyor gibi sorular oluyor.Bugün benim başımada gelince aklıma nmap geldi. Burada nmap’ı anlatacak kadar uzun bir döküman olmayacak malesef ama basitçe Nmap’ın çalışma mantığından bahsedelim.NMAP Gordon Lyon amcamızın uğraşları doğrultusunda C/C++ ve Phyton yazılım dilleriyle geliştirilmiş bir güvenlik ağ tarayıcısıdır.Nmap ile ağ haritasını çıkartabilir,işletim sistemlerini,portların ve çalışan servislerin durumunu görebilirsiniz.

Bu sorunu aşmak için Ağdaki cihazlara ya ping atmanız gerekir yada nmap gibi benzeri yazılımlarla network’ü scan edip cihazlara pfsense üzerinden paket göndermeniz yeterli olacaktır.pfSense ARP tablosuna bakıp orada /var/db altında dhcp leases dosyasına yazar. Listelerkende aynı şekilde ilgili dosyadan çeker. Eğer siz ortam’da bulunan cihazlarla haberleşirseniz arp tablosuna eklenecek ve pfSense listeleyecek.Ama bazı durumlarda saçmaladığı oluyor ondan dolayı bu durumlarda Nmap ile ağı tarayıp cihazları görebilirsiniz.

Neyse lafı daha fazla uzatmadan Yüklenebilir Paketler listesinden nmap’ı bulun ve yükleyin. Yükleme tamamlandıktan sonra Diagnostics -> Nmap menüsünden aşağıdaki sayfaya erişin ve subnetinizi girip tarama işlemini tamamlayınız.

nmaps1

 

Tarama tamamlandıktan sonra DHCP Leases içeriği ;

ekrantest1

Gördüğünüz gibi üretici isimlerininde artık DHCP leases adı altında geldiğini görmekteyiz.

Artık NMAP ile yapabileceklerinizi geliştirebilir bu aracı pfSense üzerinde daha aktif kullanabilirsiniz.Bizim işimiz dhcp Leases’i update etmekti bitti : )

Selametle…

 

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


dokuz + iki =

Arama
RSS
Beni yukari isinla