Endian Firewall Kurulumu

Endian Firewall gelişmiş içerik filtreleme,anti spam,firewall,OpenVPN ve IDS gibi özellikleri destekleyen gelişmiş bir güvenlik duvarı yazılımıdır.

Aşağıda hazırlamış olduğumuz,makaleyi takip ederek ortamınıza sorunsuzca Endian Firewall kurulumu yapabilirsiniz.

Kurulum esnasında herhangi bir hatayla karşılasırsanız sametyilmaznet[at]gmail[dot]com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Endian Firewall son sürüm indirmek için aşağıdaki adresi takip ediniz ;

Endian Download Link : http://www.endian.com/index.php?id=400

Not : Yukarıdaki link ‘te Efw 2,5,1 İso dosyasını download etmeniz gerekmektedir.

Kurulum aşamalarına geçmeden önce size yapımla ilgili bir grafik hazırladım.

Yukarıdaki şekilde gördüğünüz gibi modem’in arkasında Endian Firewall kurulu ve endian üzerinde 2 interface bulunmakta. Biri modem ile iletişim kurmakta,diğeri Local tarafa bakan Switch’den clientlarla  iletişimde.

Kurulum için neler gerekiyor ?

Kurulum yapmak için; en az iki Ethernet kartına sahip bir bilgisayara ihtiyacınız olacaktır.Endian’da 4 farklı interface tanımlanabilir.

Tanımlanabilir interface grupları ;

Green : Lan ( Local Area Network )
Red : Wan ( Wide Area Network )
Orange : DMZ
Blue : WIFI ( Wireless )

Buraya kadar konuya hakim olduysanız,artık Endian kurulumuna geçebiliriz. CD’den boot ettikten sonra aşağıdaki ekranda kurulum dili seçimini yaparak ilerliyoruz.

Hoşgeldiniz mesajını ok diyerek geçiyoruz.

Hardisk’teki tüm verileri sileceğini,kendi  bölümlerini oluşturacağını söylüyor. Yes’i seçip ok diyerek devam ediyoruz. ( Hardisk’te yedekleriniz varsa,başka diskle yedeklemeniz gerekmektedir. Yoksa bütün verileriniz silinecektir. )

Serial Port ile cihaza bağlanacaksak Yes seçerek ilerliyebiliriz,ama biz Serial port ile bağlantı yapmayacağımız için. No seçip Ok butonuyla ilerliyoruz.

Endian Kurulum işlemleri başladı,şuanda partitionları oluşturuyor.

İlgili paketlerin kurulumlarını yapıyor…

Green Interface ıp bilgilerini girmemizi istiyor. Şemamızdada bunları belirtmiştik zaten,değerlerimi girip Ok diyerek devam ediyorum.

Kurulum işlemlerini bitirmek üzere…

Kurulumu başarıyla tamamladık.Ok diyerek devam ediyoruz.

Gördüğünüz gibi kurulum sonrası sunucumuzu reboot etti. Şuanda Endian ortamımızda sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

Endian sunucusu üzerinde şuanlık yapacağımız genel ayarlarımız var, Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Eğer ortamınızda DHCP server yoksa, Endian’da default olarak dhcp server disable olarak gelecektir.Onun için Green Interface kullanan Clientlardan birine elle 192.168.2.1 ip bloğundan bir ip vermelisiniz.

Herhangi bir ip adresi verdikten sonra birtane İnternet Explorer sayfası açalım ve https://192.168.2.1:10443 adresinden Endian Web Client Arayüzüne ulaşıp,Güvenlik duvarını ve diğer bileşenleri kendimize göre yapılandıralım.

Bundan önceki aşamalarımızı başarıyla tamamladığımızı gösteren bir sayfayla karşılaştık >>> İleri butonu tıklayarak Endian kendimize göre ayarlayabiliriz.

Web arayüzünü birçok dilde kullanabilirsiniz. İsterseniz Türkçe’de seçebilirsiniz. Ben İngilizce kullanmayı tercih ediyorum ve İleri butonuyla bir sonraki aşamaya geçelim.

Lisans kurallarını kabul edip, İleri butonuyla ilerliyoruz.

Eğer endian daha önce kurmuş ve yedek aldıysak buradan Yes butonu seçerek yedeği geri yükleyebiliriz. Ama biz sıfırdan kurulum yaptığımız için No seçeneğini seçip, İleri butonuyla devam ediyoruz.

Endian web arayüzüne ve SSH erişimi için şifre belirlememizi istiyor. Şifremizi belirleyip >> İleri butonumuzla ilerliyoruz.

Bu bölümde Endian Firewall hangi network bağlantı tipini kullandığını soruyor. Ben Ethernet Static modunda olduğum için Static seçip ilerliyorum.

Endian Kurulumu sırasında belirtiğimiz Green Network bilgileri burdada karşımıza çıkıyor. Eğer bir değişiklik yapmayacaksak ilerliyebiliriz. İsterseniz eğer Ethernet kartlari listesinde seçili olan Kart Wan bacağına bakan Ethernet kartıysa burada değişiklik yaparak ilerliyebiliriz.

Bu bölümde “WAN” Red interface ait Ethernet ayarlamalarına sıra geldi.Biz Ethernet Static tipinde kurulum yaptığımız için Red interfacemize ip tanımlayacağız ve Gateway adresi yazip ilerliyoruz.

Wan Networkü için DNS Bilgilerini giriyoruz ve ilerliyoruz.

Endian üzerinde kurulum esnasında Arayüz üzerinde yapacağımız temel değişiklikler bu kadar,Yaptığımız değişikliklerin uygulanması için “Ok ,Apply Configuration” butonuna tıklayıp. Ayarlarımızın uygulanmasını bekleyeceğiz. Yaklaşık 1 dakika sürebilmektedir.

Tebrikler,Sorunsuz bir şekilde endian kurulumunu tamamladık. Artık isteğinize ve yapınıza göre Endian yapılandırabilir sorunsuzca kullanabilirsiniz. Güzel bir arayüz dimi : )

İlerleyen zamanlarda Endian üzerindeki Proxy,Content Filter,Nat ve Firewall anlatmaya çalışacağım.

Kaynaklar : Endian.Com
Hazırlayan : Samet YILMAZ

Benzer Yazılar

Yorumlar

 • lale , 25 Nisan 2012 - 14:01

  Gayet açıkklayıcı bir makale olmuş.Verdiğiniz bilgiler çok kıymetli. Elinize sağlık

  Cevapla
 • HAYDAR ASLAN , 20 Mayıs 2013 - 14:33

  merhaba

  paylaşım için sonsuz teşekkürler.

  ben kurduğum firewall da facebook, mynet gibi siteleri engellemek istiyorum fakat bulamadım. mail yolu ile detaylı anlatabilirseniz çok memnun kalırım. şimdiden teşekkürler saygılar

  Cevapla
 • Ufuk Bayraktar , 20 Mayıs 2013 - 19:02

  Samet Bey,

  Öncelikle çalışmalarınızı ve bu konuda ki çalışkanlığınızı kutluyorum.

  Yardımınıza ihtiyacım var. Ben Endianı sanalda kurup denemek istedim kurdum fakat tarayıcımdan erişemiyorum. Aynı networkte olmalarına rağmen erişemiyorum. Ne yapabilirim bu konuda ?

  Cevapla
 • Hasan Çakır , 31 Mart 2014 - 16:00

  Merhaba,
  Endian Firewall Community release 2.5.2 (c) Endian yüklü olup, ntop kurulu ancak çok beğenmedim. Amacım , networkü yoran pcleri bulmak(virüs, yoğun internet kullanımı v.s.) ve müdahale etmek istiyorum. IPTraf kurdum ancak Lan Monitoring kısmı MAC bazlı çalışıyor bunları tek tek kontrol etmek zorunda kalıyorum, kısaca IP adresine ya da isme göre trafiği nasıl kontrol ederim.
  Saygılarımla

  Cevapla
 • ONUR KÜÇÜK , 28 Nisan 2014 - 13:24

  Endian FW 3.0 kurdum. Proxy aktif ve 70 kullanıcılı bir networkte tüm trafik EFW üzerinden geçiyor. Engellemeleri vs. herşeyi yaptım gayet güzel çalışıyor ancak benim problemim proxy loglarının IP adresine göre gösterilmesi, ben bunu PC adı veya Kullanıcı adı şeklinde nasıl değiştirebilirim. Ayrıca Hasan Çakır Bey’in sorusunun cevabını bende merak ediyorum.

  Cevapla
 • Mustafa Asker , 16 Ekim 2014 - 07:39

  Merhaba.

  Endian Firewall IPSec VPN özelliği ile baglantı kuruyorum fakat paylaşım yapamıyorum ping bile atmıyor iki taraf birbirine birde endian servis durumunda IPSec VPN kapalı görünüyor sebebi ne olabilir..

  Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


üç + = altı

Arama
RSS
Beni yukari isinla